Darboğaz yaparmı ?

Konu, 'Masaüstü Bilgisayar' kısmında Oğuzhan BEYAZ tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan BEYAZ

Oğuzhan BEYAZ Tekno Stajyer

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar oyunlar için ekran kartım yetmiyor ekran kartımı gtx 1050 ti ile değiştireceğim sistemim darboğaz yaparmı uyumlumudur ?

işlemci : i5 3550 3.7 ghz 4 çekirdek
    Ram : corsair 8 gb 1600 mhz
    anakart : Gigabyte b75m-d2v
    Kasa : Zalman r1
    psu : 600 w Zalman power supply

2. scorpion

scorpion Tekno Baron

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Sistem gayet yeterli, bir sorun olmaz.

3. Death Mark

Death Mark Tekno Guru

Beğenilen Mesajlar:
    46
    Ödül Puanları:
    28
    yapma olasılığı %40 ramlar düşük frekanslı ve kesinlikle ddr3 tipinden olmalı işlemcide 3. nesil sonuçta

4. Oğuzhan BEYAZ

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    işlemci yeterli diye düşünüyorum sizce almalımıyım çünkü alacağım 10 güne kadar

5. Death Mark

Death Mark Tekno Guru

Beğenilen Mesajlar:
    46
    Ödül Puanları:
    28
    Al bir kenarda bulunsun

6. Oğuzhan BEYAZ

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Dostum oyun oynayamadıktan sonra ne gerek var almaya :grinning: ben yapmayacağını tahmin ediyorum çünkü bu sistemle pubg 1080 p low da oynatıyor 45 50 fps ekran kartınıda alınca gayet güzel olur diye tahmin ediyorum yinede bi gidip vatana sorarım almadan.

7. scorpion

scorpion Tekno Baron

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    @Death Mark

Yanlış yönlendirme yapmayalım lütfen. İşlemci fazlasıyla yeterli, yeni bir CPU gerekmiyor.

Ayrıca darboğaz olayının bellekler ile bir alakası yok. Kaldı ki DDR3 bellekler ve 1600 mhz hâlâ yeterli. Alacağı kart sonuçta 1050 Ti.

Oğuzhan BEYAZ bunu beğendi.
  8. Oğuzhan BEYAZ

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bilgi için çok teşekkür ederim dostum.

9. Death Mark

Death Mark Tekno Guru

Beğenilen Mesajlar:
    46
    Ödül Puanları:
    28
    yanlış bilgilendirme yapmıyorum ddr3 1600 mhz lık bir belleğe 1050Tİ gibi bir ekran kartı dengesiz fps vermesine neden olacaktır

10. scorpion

scorpion Tekno Baron

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Zerre kadar alakasi yok biliyorsun degil mi? Degil 1050 Ti, 1080 Ti bile o bellek ile darbogaz yasamaz. Yanlis bilgilendirme yapmayalim.

1050 Ti dedigin kart zaten giris seviyesi oyuncu karti. Neyine darbogaz olacakmis acaba? DDR3 1600 su an fazlasiyla yeterli olan bir bellek tipi. Darbogaz yasatabilecek bir GPU yok piyasada. Onu gectim herhangi bir DDR3 bellek tipi bile yeterli.

Darbogaz dedigin olay genelde islemci ve ekran karti arasinda olur. Nerede arastirirsan arastir, o bellek fazlasiyla yeterli.

Adamlar ayni bellegi Titan X kartlar ile kullaniyor, sen diyorsun ki 1050 Ti dengesiz fps verecek. O kart giris seviyesinde siradan bir kart.

Son düzenleme: 11 Ocak 2018
  11. Ugur

Ugur Tekno Mod Yetkili Kişi Tekno Mod

Beğenilen Mesajlar:
    329
    Ödül Puanları:
    113
    Arkadaşlar büyütmenize, tartışmanıza gerek yok. DDR3 1600 MHZ ram 1050 TI ekran kartıyla sorunsuz çalışır. Darboğaz dediğin olay bundan farklı durumlarda meydana gelir.

12. Death Mark

Death Mark Tekno Guru

Beğenilen Mesajlar:
    46
    Ödül Puanları:
    28
    Onlar gösteriş amaçlı ben yetersiz demiyorum yetecek ama dengesizliğe neden olucak 1600 mhz ddr3 lü anakart ve ramlı bir sistemdeki donanım yeni nesil PUBG gibi oyunlarda tam verimlilik veremeyecek denerseniz dediğimi daha iyi anlarsanız gtx 1050Tİ sıradan bir kart değil o kartla bütün en yüksek grafikli oyunları 60fps te oynatabilme imkanın var

13. scorpion

scorpion Tekno Baron

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Alakası yok kardeş. Gösteriş dediğin istatistiklerde belli olur. Ekran kartı ve işlemci kullanım oranından ortaya çıkar.

En yüksek oyunları mı? Ciddi misin? Witcher 3, GTA 5 en yüksek ayarlarda 1080P'de kaç fps veriyor araştırdın mı? PUBG'de zaten optimizasyon sorunu var, verimlilik vermemesi gayet doğal.

Konu hakkında pek bilgili olmadığını seziyorum. Bu yüzden yanlış bilgi vermekten kaçınmanı tavsiye ederim.

Donanım ve oyun benim alanım, bu konuda iddialıyım.

Hangi forumda üyeliğin varsa konu aç araştır. Giriş seviyesi oyuncu ekran kartından bahsediyoruz.

Şu an aktif olduğun SDN'de konu açabilirsin mesela. Orada bilgili arkadaşlar mevcut, seni aydınlatırlar.

Al sana bir örnek;

Son düzenleme: 11 Ocak 2018
  14. scorpion

scorpion Tekno Baron

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Bu konular tartışmadan olmuyor be hocam :blush:

DDR3'ün çalışmaması için bir sebep mi var allah aşkına.

15. Death Mark

Death Mark Tekno Guru

Beğenilen Mesajlar:
    46
    Ödül Puanları:
    28
    Sana her oyunu ultra grafik ayarında mı açar dedim? Piyasaya çıkan bütün oyunları akıcı bir şekilde gerekli düşürmeler ile oynatabileceğini söyledim önce dediğimi anla bi madem çok iddialısın niye o zaman herkes ddr4 lü sistem tercih ediyor açıklarmısın herkes niye 2 yıl önce çıkan en üst düzey parçalar ile son nesil ekran kartı ile sistem toplamıyor aptalmıyız biz son nesil işlemcilere o kadar yatırım yapalım burada dengeli geleceğe dönük bir sistem önermeye çalışıyoruz Planlı eskitme olayından haberin yok galiba ddr3 lü sistemlerin daha ne kadar ömrü kaldı zannediyorsun? bilip bilmeden konuşma o ufak gördüğün farklar ileride mağdur duruma sokabilir

16. scorpion

scorpion Tekno Baron

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Oyunu 240P'de oynayacaksan 10 senelik kartla da 60 fps'de oynarsın. Kendinle çelişiyorsun. Ayrıca düşürerek oynarsın dediğini göremiyorum. Kaldı ki düşürmen gerekiyorsa sıradan bir kart olduğunu onaylamış oluyor.

Yeni bir sistem toplayacaksan DDR3 toplaman saçma olur, bu yüzden DDR4 alıyorlar. Darboğaz olduğundan dolayı değil, ileriye yönelik olduğundan dolayı.

Ne 2 senelik işlemcisinden bahsediyorsun acaba? Değil 2 sene, 4 sene önce çıkan bir işlemci bile 1080 ti ile rahat çalışıyor. Ezbere konuşuyorsun.

Ayrıca planlı eskitme ne alaka şimdi? O kartla bellek darboğaz yapmaz NOKTA.

Aksini iddia eden çıksın karşıma. Bilip bilmeden konuşan biri varsa o da belli zaten.

Kısacası hodri meydan kardeş.

17. Death Mark

Death Mark Tekno Guru

Beğenilen Mesajlar:
    46
    Ödül Puanları:
    28
    Akıcı 60 fps te oynatabilir hangi anlama geliyor sanıyorsun Online Ağır Oyunlarda yük daha çok bellek işlemciye biniyor çok alakası var parası olsaydı zaten yeni bir sistem önerisi istemişti bile artık kimin elinde eski sistemlerde kaldı ki kullanan O kart Giriş seviyesi her oyuna gücü azda olsa yetebilecek bir karttır

18. scorpion

scorpion Tekno Baron

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    O oyunun işlemci ağırlıklı olup olmadığına bakar. GTA 5 mesela ekran kartı ağırlı çalışır. Online veya single olması fark etmez. Detaylara bağlı olmakla birlikte ayarları yükselttikçe ekran kartına yük biner. Minecraft mesela dandik grafiklere sahiptir ama aşırı işlemci gücü tüketir.

Ayrıca ben kart yetersiz demedim, fakat konu nedense başka yerlere geldi.

19. Death Mark

Death Mark Tekno Guru

Beğenilen Mesajlar:
    46
    Ödül Puanları:
    28
    Çok sıradanın anlamı yetersiz geliyor demek oluyor Dediğim gibi Online oyunlarda ekran kartı tek başına alıp gitmiyor tabi işin içinde internet desteği de var o ayrı bir mesele

20. scorpion

scorpion Tekno Baron

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Sıradan bir kart dememin nedeni giriş seviye olmasından dolayıydı.

Yoksa kişiye göre yeterli veya yetersizdir, orasını bilemeyiz.

Benim anlatmak istediğim o kartın DDR3 ile bir sorun yaşamayacağı yönündeydi. Kaldı ki darboğaz %99 işlemci ve ekran kartı arasında meydana gelen bir durum.

DDR3 ve DDR4 arasında dünyalar kadar fark yok. Günlük kullanımda ve oyunlarda büyük bir avantaj sağlamıyor.

Benchmark dışında aralarındaki farkı tespit edemezsin.

Mesela DDR3 1600 ile DDR 4 2400 arasındaki farkı araştırabilirsin.

İnsanların DDR4'e yönelme sebebi ileriye yönelik olduğundan kaynaklanıyor. Yoksa performans olarak fark attığı için değil.

Sayfayı Paylaş