TSK, Afrin'de "Eşek Arısı" Drone Kullanıyor

Konu, 'Drone' kısmında Webtekno Haberci tarafından paylaşıldı.

 1. Webtekno Haberci

  Webtekno Haberci Webtekno Forum Haberci

  Kayıt:
  15 Şubat 2018
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Webtekno
  Suriye'nin Afrin kırsalında sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılan teknolojik ürünler Türk Silahlı Kuvvetleri'ne büyük kolaylık sağlıyor. TSK'ya bağlı Mayın El Yapımı Patlayıcı Tespiti ve İmha (METİ) timleri, "Eşek arısı" drone ve dedektör köpeklerle buldukları patlayıcıları uzaktan imha edebiliyor.

  Suriye'nin kuzeyinde bulunan Afrin şehrine yönelik olarak sürdürülen Zeytin Dalı Operasyonu'nda birçok teknolojik materyal de kullanılıyor. TSK, PYD'li teröristlerin özellikle menfez ve yol kenarları başta olmak üzere birçok bölgeye yerleştirdiği el yapımı patlayıcıları yakınına yaklaşmadan imha ediyor. Ordunun bu operasyonlarda kullandığı en önemli teknoloji ise “Black hornet” adı verilen “Eşek arısı” droneu ve helikopter dronelar.

  [​IMG]

  METİ timleri tarafından kullanılan "Eşek arısı" oldukça sessiz bir şekilde uçarak farkedilmeden tehlikeli bölgelere girebiliyor. Dedektör köpeklerle birlikte çalışan bu dronelar tespit ettiği patlayıcıların helikopter dronelar aracılığıyla imha edilmesini sağlıyor. Bu sayede olası can kayıplarının da önüne geçilmiş oluyor.

  [​IMG]

  "Eşek arısı" dronelar sadece Afrin kırsalında kullanılmıyor. TSK, son olarak Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde gerçekleştirdiği arama tarama faaliyetleri çerçevesinde bu drone sayesinde el yapımı patlayıcıları farketti. Daha sonra helikopter droneları havalandıran METİ, fünye yardımıyla patlayıcıyı infilak ettirdi.

  >TSK, Afrin'de "Eşek Arısı" Drone Kullanıyor
   
 2. Setry

  Setry Tekno Onursal

  Kayıt:
  5 Haziran 2017
  Mesajlar:
  3.591
  Beğenilen Mesajlar:
  955
  Ödül Puanları:
  123
  Drone'a bomba koysunlar teröristlerin üstüne gelince patlasın :blush:
   
 3. Death Mark

  Death Mark Tekno Onursal

  Kayıt:
  8 Ekim 2017
  Mesajlar:
  1.984
  Beğenilen Mesajlar:
  180
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Dead World
  O droneları sadece izlemek için değil silah ilede donatmalılar.
   

Sayfayı Paylaş